Makijaż permanentny jest rodzajem tatuażu wykonywanego za pomocą barwników ziołowych, wprowadzanych do 2-3 warstwy naskórka.
Makijaż permanentny jest rodzajem tatuażu wykonywanego za pomocą barwników ziołowych, wprowadzanych do 2-3 warstwy naskórka.
Wskazania do makijażu permanentnego
Dobrze wykonany makijaż permanentny powinien podkreślić urodę, lub/i korygować defekty.
Dzięki niemu możliwe jest :
- poprawienie konturu oka
- korygowanie kształtu linii łuków brwiowych, oraz zagęszczenie lub całkowita rekonstrukcja brwi
- poprawienie kształtu ust (w tym ich powiększenie, uwydatnienie lub korygowanie ich asymetrii)
- tuszowanie blizn oraz przebarwień i odbarwień skóry
- zrekonstruowanie brodawki u kobiet, którym usunięto sutek
- zrekonstruowanie brakującego owłosienia
Przeciwwskazania do wykonania makijażu permanentnego
Niestety makijaż permanentny nie jest dla każdego. Bezwzględnie przez zabiegiem należy zapoznać się z przeciwwskazaniami.
Aby bezpiecznie wykonać zabieg makijażu permanentnego, należy się zapoznać z oświadczeniem, z którym klient zapoznaje się i podpisuje przed przystąpieniem do zabiegu. Zawarta jest w nim m.in. lista przeciwwskazań do wykonania zabiegu:
- nieustabilizowana cukrzyca
- ciąża oraz karmienie piersią
- zaburzenia krzepliwości krwi
- przyjmowanie chemioterapii
- łuszczyca występująca w miejscu zabiegowym
- nadciśnienie tętnicze (przyjmowanie leków rozrzedzających krew)
- gorączka, lub stan podgorączkowy
- przyjmowanie silnych leków, lub leków sterydowych, przeciwzakrzepowych (związane jest to z trwałością makijażu, a także efektem kolorystycznym oraz licznymi infekcjami związanymi ze słabym gojeniem się raz)
- ostrzyknięte usta wypełniaczem
- czynna opryszczka
- choroby gałki ocznej (odklejanie się siatkówki, stany zapalne jaskra)
- skłonności do tworzenia się bliznowców (keloidów)
Postępowanie przed zabiegiem
Przed przystąpieniem do zabiegu makijażu permanentnego należy udzielić linergistce szczegółowego wywiadu.
Zabieg makijażu permanentnego wymaga od osoby wykonującej go bardzo dużej precyzji oraz dokładności, dlatego sam proces powstania makijażu może trwać od 1 do 2 godzin w zależności od doświadczenia linergistki, np. czas pełnego zabiegu w salonie Strefa Piękna zwykle miejści się w 1 godzinie. W przypadku makijażu ust wskazana jest profilaktyka wysiewu opryszczki przez przyjęcie doustnie leku przeciwwirusowego. Należy przygotować się do zabiegu przyjmując HEVIRAN 400 5 dni przed i 5 dni po zabiegu, dodatkowo podwójną dawkę w dniu zabiegu w konsultacji z lekarzem przypisującym receptę. Aby zwiększyć absorpcję pigmentu dzień przed planowanym zabiegiem można wykonać delikatny peeling w miejscu objętym zabiegiem, po czym nałożyć delikatny krem.
Zabieg makijażu permanentnego rozpoczyna się od przeprowadzenia wywiadu, podczas którego linergistka zapoznaje się z oczekiwaniami klientki, wyklucza przeciwwskazania oraz dobiera odpowiednie barwniki. Po podpisaniu oświadczenia przez klienta i tym samym wyrażeniu zgody na przeprowadzenie zabiegu, można przejść do kolejnego etapu, którym jest dezynfekcja skóry oraz nałożenie znieczulenia.
Wprowadzenie barwnika w skórę
Makijaż permanentny w zależności od typu skóry utrzymuje się w niej około 2-3 lat. Ze względu na czas, w czasie którego makijaż permanentny zostaje w skórze, ważne jest, aby barwnik został wprowadzony do odpowiedniej warstwy skóry. Oznacza to, iż barwnik nie może zostać wprowadzony głębiej niż na ok 0,5mm. Głębsze wprowadzenie barwnika oznaczało by wykonanie nie makijażu permanentnego, a tatuażu (wprowadzenie barwnika do warstwy brodawkowatej skóry związane jest z pozostawieniem tam barwnika na stałe).
Podczas wykonywania makijażu permanentnego barwnik wprowadzany jest znacznie płycej, niż w przypadku tatuażu, ze względu na to, aby z biegiem czasu mógł on ulec degradacji. Degradacja barwnika jest bardzo istotna, ponieważ podczas starzenia się organizmu skóra ulega zwiotczeniu, zmieniają się rysy twarzy. Rozjaśniony po latach barwnik daje możliwość ponownego wykonania makijażu permanentnego w innym korzystniejszym dla klienta miejscu.
Barwniki
Barwniki, jakie wykorzystuje się do wykonania makijażu permanentnego, produkowane są w laboratoriach oraz poddawane dokładnym testom immunologicznym oraz alergologicznym.
Stosowane przez nas barwniki są sterylne oraz nie zawierają substancji rakotwórczych. Korzystamy wyłącznie z certyfikowanych barwników, które spełniają wszystkie wymogi dotyczące stabilności koloru, jego intensywności, a także gęstości.
Bardzo istotne jest, aby barwniki nie zmieniały swojego koloru, a także aby były odporne na działanie promieni UV. Wielkość cząsteczek barwnika waha się w przedziale od 6 do 15 mikronów. Nie stosuje się barwników, których cząsteczki są mniejsze niż 6 mikronów, ze względu na możliwość migracji barwnika, lub wchłonięcie go przez układ odpornościowy.
ODCIEŃ SKÓRY LUB NABŁONKA + KOLOR BARWNIKA = KOLOR OSTATECZNY MAKIJAŻU PERMANENTNEGO
Ostateczny kolor makijażu permanentnego nigdy nie będzie taki sam, jak kolor użytego barwnika. Kolor właściwy widoczny jest po 4 tygodniach.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu makijażu permanentnego należy bezwzględnie stosować się do zaleceń linergistki.
Podczas zabiegu makijażu permanentnego może dojść do obrzęku i zaczerwienienia skóry, ale objawy te szybko ustępują. Na podrażnioną skórę po zabiegu można nałożyć preparaty łagodzące np. Bepanthen, Vitamerfen, Linomag, Sorcoseryl, Wazeline, Tribiotic, Oxycort A.
Naturalnym procesem po zabiegu jest delikatne złuszczenie się naskórka, dlatego bardzo istotne jest jego natłuszczanie . Około 4-5 dnia po zabiegu makijaż blednie o około 50%, dlatego nie należy się niepokoić intensywnością makijażu permanentnego w dniu jego wykonania.
Do 7 dni po wykonanym zabiegu na skórę poddaną zabiegowi nie powinno się nakładać żadnych kosmetyków. Skórę należy przemywać delikatnym mleczkiem, lub przemywać ją jedynie przegotowaną wodą. W przypadku makijażu ust, jeżeli po zabiegu wystąpi opryszczka, należy użyć Zovirax lub Heviran.
Korekta po zabiegu może być wykonana po minimum 28 dniach. Związane jest to z czasem, jaki potrzebuje naskórek, aby całkowicie się zregenerował. Korektę wykonuje się w celu umocnienia i utrwalenia rezultatów uzyskanych podczas zabiegu, a także, gdy zaistnieje potrzeba delikatnego retuszu.
Po zabiegu makijażu permanentnego przez około miesiąc nie powinno się korzystać z sauny, basenu, solarium do 6 tygodni ze słońca.
Czynniki wpływające na trwałość makijażu permanentnego
Makijaż permanentny utrzymuje się na skórze około 2-3 lat. O jego trwałości decydują następujące czynniki :
- wiek – ze względu na proces regeneracji komórek, u klientek w starszym wieku makijaż permanentny utrzymuje się dłużej
- typ skóry – ze względu na zwiększony proces gruczołów łojowych, a także do tendencji pogrubiania się warstwy naskórka u osób ze skórą tłustą i mieszaną makijaż permanentny będzie utrzymywał się krócej
- styl oraz higiena życia – wszelkie działania skierowane na przyspieszenie odnowy naskórka będą zmniejszały trwałość makijażu permanentnego
- metoda wprowadzenia barwnika – podczas wprowadzenia wielu warstw barwnika, powoduje się uzyskanie intensywniejszego koloru, a także wydłużenie trwałości makijażu